Kolor w szkle zaczarowany

Szkło ma w sobie jakąś magię.
Jest zbiorem całkowitych zaprzeczeń i określeń przeciwstawnych, a wszystkie one i tak nie wyczerpują tego, jakie naprawdę jest szkło... Przejrzyste-kolorowe, zimne-gorące, kruche-twarde, gładkie-ostre, mieniące się-jednobarwne, tęczowe-czarne... długo by można...
Ja też postanowiłam dotknąć szkła „bardziej”. I mam nadzieję, że będzie to skutkowało nie tylko pociętymi palcami, ale także jakąś wartością estetyczną ;)
„Wgryzam się” teraz w szklane tafle i próbuję wyczarować z nich alternatywną rzeczywistość. I wciąż zadziwia mnie przemiana szkła, która dokonuje się pod wpływem temperatury. Ostre, tnące kawałeczki zyskują obłość i miękkość linii, stają się przyjazne, kolory zmieniają się, lub uwydatniają, kształty nabierają dynamiki, lub wręcz przeciwnie – spokoju.
    Do tworzenia szklanych cudeniek używam m.in. szkła Bullseye (szkło artystyczne produkowane od lat w niewielkiej firmie z Portland – firma niewielka, ale zasięg światowy) i szkła dichroicznego, które pozwala na prawdziwe szaleństwo kolorystyczne. Jeszcze niedawno hasło to było dla mnie całkowitą niewiadomą, teraz wiem tyle, ile wyczytałam i co wypróbowałam „na żywo”. Przytoczę teraz kilka mądrych zdań o szkle dichroicznym, które znalazłam w internecie:

Szkło dichroiczne jest to szkło, na które w próżni, za pomocą działa elektronowego, nałożono tlenki metali (złota, srebra, tytanu, chromu, aluminium, cyrkonu, magnezu i krzemu) w postaci wielu cienkich warstw. Warstwy te mają grubość łącznie około 700 nm. Termin dichroiczne oznacza grę dwóch kolorów, tzn. szkło takie, przepuszczając dany kolor, odbija jego barwę dopełniającą. Dzięki nałożeniu 30-50 warstw widziany kolor jest różny w zależności od kąta patrzenia i padania światła. To, co widzimy, to interferencja światła odbitego od tych warstw, które same w sobie nie mają koloru. Efekt ten nosi nazwę iryzacji. Na początku stosowane było w technologiach kosmicznych przez NASA. Szkło to jest niesamowicie efektowne mieni się niczym opal lub ammolit (rzadki opalizujący kamień, występujący głównie na wschodnich stokach Gór Skalistych).

    Żeby powstało coś ładnego i niepowtarzalnego, trzeba poddać te szkła pewnym torturom... Mianowicie najpierw pociąć na pożądanej wielkości kawałki i kształty, a potem poskładać we wzór, który chcemy uzyskać, podgrzać do temperatury kilkuset stopni i gdy wystygnie, porównać zamierzenie początkowe z efektem końcowym. Czasami efekt ten jest zgoła odmienny od zakładanego, ale to chyba najmilsza część tej pracy.
Pozostaje mi tylko zaprosić Was do oglądania moich „efektów końcowych”. Oglądajcie, zachwycajcie się, kupujcie i cieszcie się jego pięknem i unikatowością wyrobów. Nawet mnie nie uda się powtórzyć drugi raz jakiegoś wzoru w identyczny sposób, a świadomość, że ma się coś, co istnieje rzeczywiście w jednym egzemplarzu, jest bardzo przyjemna...

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
 

 

Zapisz

Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Statystyki
Produktów:
2469
Nowości:
8
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl